چك چيست؟

طبق ماده 310 قانون تجارت، چك نوشته اي است كه به موجب آن صادر كننده وجوهي را كه نزد محال عليه(بانك) دارد كلا يا بعضا مسترد يا به ديگري واگذار مي نمايد.

   امروزه استفاده از چك به قدري زياد شده كه حتي اگر شما دسته چك نداشته باشيد بايد قوانين و شرايط آن را بدانيد تا در معاملات خود به دليل عدم آگاهيتان از قوانين آن دچار ضرر و زيان و آسيب نشويد.
چك چيست؟
   طبق ماده 310 قانون تجارت، چك نوشته اي است كه به موجب آن صادر كننده وجوهي را كه نزد محال عليه(بانك) دارد كلا يا بعضا مسترد يا به ديگري واگذار مي نمايد.
بنابر تعريف فوق، چك سند انتقال وجه است و در هر چك حداقل سه نفربه شرح ذيل دخيل مي باشند:
     • كسي كه چك را صادر مي كند
     • كسي كه چك عهده او صادر مي شود(بانك)
     • كسي كه وجه چك را دريافت مي نمايد(ذينفع)
انواع چك ها
1-چك عادي
   چكي مي باشد كه صاحب حساب صادر مي كند و به طلبكار خود يا ساير افراد مي دهد. دارنده چك يعني كسي كه چك به نام او صادر شده است با مراجعه به بانك مي تواند وجه آنرا وصول كند . اين چكها چندان قابل اعتماد و اطمينان نيست و اعتبار آن صرفا اعتبار صاحب حساب است . بنابراين بايد سعي كرد فقط از كساني چك قبول كرد كه قابل اطمينان باشند.

2-چك تاييد شده
   چك تاييد شده به اين صورت است كه به محض صدور چك، بانك با بلوكه كردن مبلغ آن در حساب جاري شخص صاحب چك، مبلغ را براى گيرنده(ذينفع) تضمين مي كند.

3-چك تضمين شده
چكي است كه توسط بانك به عهده همان بانك صادر مي شود و پرداخت وجه آن توسط بانك تضمين مي شود ، برخلاف چكهاي عادي كه توسط صاحب حساب صادر مي شود. بنابراين هر فردي مي تواند از بانك تقاضاي چك تضمين شده بنمايد . اين چكها كاملا مطمئن و قابل اطمينان هستند و با مراجعه به هر يك از شعب بانك صادر كننده در سراسر كشور قابل وصول هستند طبق قانون چكهاي تضمين شده قابل توقيف و مسدود شدن نمي باشند.

4-چك مسافرتي
چكي است كه توسط بانك صادر مي شود و وجه آن در هر يك از شعبه هاي آن بانك يا توسط كارگزاران بانك پرداخت مي گردد. مبلغ چك مسافرتي روي آن قيد مي شود. اين نوع چكها براي جلوگيري از حمل و نقل پول بسيار مفيد است و قابل اطمينان هم مي باشد.

نكته:
   چك آزاد(آمنيبوس): اگر دارنده حساب ، دسته چك خود را همراه نداشته باشد مي تواند از بانك تقاضا كند يك برگ چك عمومي آزاد ( امنيبوس) در اختيار او بگذارند. اين چك مانند چك عادي به جريان گذاشته مي شود ولي به هيچ عنوان ظهر نويسي و يا انتقال نمي پذيرد.
محكوميت هاي صدور چك بلا محل
   در موارد زير طبق ماده 7 قانون صدور چك بزهكار صدور چك بلامحل به مجازات هاي زير محكوم خواهد گرديد:
• چنانچه مبلغ مندرج در متن چك كمتر از 10.000.000ريال باشد به حبس تا حداكثر شش ماه محكوم خواهد شد.
• چنانچه مبلغ مندرج در متن چك از 10.000.000 ريال تا 50.000.000 ريال باشد از 6 ماه تا يكسال حبس محكوم خواهد شد.
• چنانچه مبلغ مندرج در متن چك 50.000.000 ريال بيشتر باشد به حبس از يكسال تا دو سال و ممنوعيت از داشتن دسته چك به مدت دو سال محكوم خواهد شد و در صورتيكه صادركننده چك اقدام به صدور چك هاي بلامحل نموده باشد مجموع مبالغ مندرج در متون چك ها ملاك عمل خواهد بود.
اجزاي چك
هر چك از اجزاي ذيل تشكيل شده است:
1-كلمه چك در متن
2-محل صدور
3-تاريخ صدور
4-بانك محال عليه
5-شعبه بانك محال عليه
6-شماره رديف چك
7-مبلغ چك(عددي)
8-مبلغ چك(حروفي)
9-ذينفع چك
10-شماره حساب
11-نام و نام خانوادگي صاحب حساب
12-محل امضا صاحب حساب

چك در بانك قرض الحسنه مهر ايران
   بانك قرض الحسنه مهر ايران از بدو تاسيس(1386) تا كنون تمامي خدمات چك را به مشتريانش ارائه مي دهد، مي توانيد بعد از مراجعه به شعبه و افتتاح حساب جاري، در صورت داشتن شرايط دريافت چك با دريافت دسته چك معاملات خود را به آساني انجام دهيد.
   مي توانيد بدون مراجعه به شعبه و با استفاده از سامانه افتتاح حساب آنلاين اقدام به افتتاح سپرده نماييد
نكته: مي توانيد با دريافت دسته چك از بانك قرض الحسنه مهر ايران(كه با استفاده از سامانه چكاوك) قابليت وصول در كليه بانك ها را دارد علاوه بر انجام مبادلات روزمره خودبر اساس ميانگين حساب خود از تسهيلات قرض الحسنه با كارمزد (صفر تا 4 درصد نيز بهره مند شويد).
   ضمناً بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران با راه اندازي سامانه صياد اقدام به متمركز سازي تقاضاي دسته چك در شبكه بانكي نموده است كه بانك قرض الحسنه مهر ايران نيز از اين سامانه استفاده مي كند.

تاریخ:
1396/06/27
بازدید:
17292
منبع:
تصاویر مرتبط


  فیلم مرتبط
  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 5)

  ارسال نظرات
  نام
  پست الکترونیک
  شماره تلفن
  توضیحات
  تغییر کد امنیتی
  کد امنیت
  Powered by DorsaPortal