اينترنت بانك

 
استفاده از خدمات نوين بانكي با توجه به اهميت مواردي نظير مديريت زمان ، كاهش ترافيك و تسريع در انجام عمليات بانكي ، پرداخت انواع قبوض و .... تبديل به يكي از الزامات زندگي امروزه شده است
از اين رو سرويس اينترنت بانك قرض الحسنه مهر ايران يكي ديگر از خدمات نوين بانكداري است كه با هدف ارائه سرويس هاي بانكي در دست رس ، سريع ، كم هزينه بر روي بستري امن و مطمئن براي مشتريان محترم راه اندازي گرديده است .
لذا به منظور فعال سازي و در يافت كد كاربري سامانه مذكور كافي است به يكي از صدها شعب متمركز بانك قرض الحسنه مهر ايران مراجعه و نسبت به تكميل فرم درخواست سرويس اينترنتي اقدام نماييد پس از تكميل فرم و تاييد آن توسط مسئول شعبه سرويس درخواستي فعال شده و رمز به صورت محرمانه تحويل مشتري مي گردد .
 
 خدمات قابل ارائه در سامانه اينترنت بانك قرض الحسنه :
دريافت صورتحساب و گزارش گردش هر يك از حسابها
 
سپرده ها :
مشاهده فهرست حسابها و موجودي هريك از آنها
انتقال وجه بين حسابهاي مشتري بدون محدوديت

انتقال وجه :
انتقال وجه عادي ( انتقال وحه از يك حساب به حساب ديگر )
انتقال وجه مستمر ( انتقال وجه در تاريخ هاي معين و مورد نظر شما )
انتقال وجه دسته اي ( انتقال وجه از يك حساب به چندين حساب مانند پرداخت حقوق كاركنان ) مسدود نمودن برگ چك

حساب جاري :
ثبت مبلغ چك صادره جهت يادآوري مبلغ صحيح به بانك به هنگام برداشت وجه آن
گزارش وضعيت برگه هاي دسته چك
گزارش وضعيت چكهاي واگذاري به سپرده ها
امكان ارسال گزارش دوره اي صورتحساب و موجودي از طريق پيامك و ايميل
تسهيلات :
گزارش تسهيلات دريافتي
آگاهي از آخرين وضعيت اقساط پرداختي ، مانده بدهي تسهيلات ، مدت تاخير هر قسط و جريمه تاخيرمتعلق به آن
نمايش مبلغ قابل پرداخت در صورت تسويه تسهيلات
مديريت كارت:
انجام عمليات انتقال وجه كارت بانك قرض الحسنه و ساير كارتهاي عضو شتاب
مسدود نمودن كارت (در صورت مفقودي يا سرقت كارت)

پرداخت قبوض :
پرداخت قبوض شركتهاي خدماتي طرف قرارداد با بانك

پيشنهاد مي گردد به منظور سهولت در استفاده از امكانات سامانه اينترنت بانك قرض الحسنه راهنماي استفاده از سامانه را كه به صورت فايل PDF تهيه شده است دانلود و مطالعه فرماييد .
 
مشتري گرامي
با استفاده از "سامانه پاياپاي الكترونيكي" مي توانيد پول را از حساب خود به حسابي در بانك ديگر بصورت الكترونيكي حواله كنيد.
بطور معمول اين كار با استفاده از "چك هاي رمزدار" يا "ايران چك" انجام مي شود كه مستلزم حمل فيزيكي آنها به بانك مقصد است در اين روش نه تنها هزينه تردد بين بانكهاي مبداو مقصد به شما تحميل مي شود بلكه با اتلاف وقت، خطر گم شدن، سرقت و نظاير آن نيز مواجه هستيد.
بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران با پياده سازي "سامانه پاياپاي الكترونيكي" امكان حواله الكترونيكي پول از حسابي در يك بانك به حسابي در بانك ديگر (بين بانكي) را فراهم كرده است.

امكانات و توانايي هاي سامانه پاياپاي الكترونيكي (پايا)

1- واريز مستقيم (Direct Credit)
واريز مستقيم همان حواله الكترونيكي پول بصورت "بين بانكي" است كه توسط بانك حواله دهنده صادر مي شود. با استفاده از اين توانايي مي توان وجه را از حسابي در يك بانك به حسابي در بانك ديگر حواله كرد. همچنين مي توان يك مبلغ عمده را به چندين مبلغ جزء تقسيم و به حسابهاي مختلف در چندين بانك حواله كرد.

موارد استفاده از اين خدمت :

پرداخت حقوق و مستمري كاركنان يك سازمان
بطور معمول سازمان پرداخت كننده حقوق با صدور چك از بانك خود مي خواهد جمع مبلغ حقوق و دستمزد كاركنان را از حساب سازمان برداشت و به حساب آنها نزد همان بانك واريز كند. با "واريز مستقيم" سازمان پرداخت كننده حقوق مي تواند از بانك خود بخواهد جمع مبلغ حقوق و دستمزد را از حساب سازمان برداشت و به حساب هاي بانكي كاركنان در بانكهاي مختلف حواله كند.
 
 
پرداخت سود سهام و اوراق بهادار
با استفاده از "وارير مستقيم" جهت پرداخت سود سهام، الزام افتتاح حساب توسط سهامدار در بانك پرداخت كننده سود از بين خواهد رفت. بسياري از شركتها، موسسات و سازمانها براي انجام امور روزمره تجاري، پرداختهاي بسياري را در طول روز (عمدتاً از طريق چك) به طرفهاي خود انجام مي دهند. با استفاده از "وارير مستقيم"، اين شركت ها ديگر نياز به صدور تعداد زيادي چك نخواهند داشت.
 
 
2 - برداشت مستقيم (Direct Debit)
اين خدمت به مشتري امكان مي دهد كه از حساب مشتري ديگر در بانك ديگر برداشت وجه كند. البته اين كار مستلزم توافق قبلي طرفين و اجازه مشتري پرداخت كننده به برداشت از حساب وي است.

موارد استفاده از اين خدمت :

پرداخت قبوض آب، برق، گاز، .... :
شما مي توانيد به سازمان آب و فاضلاب، شركت توانير، شركت گازو ديگر سازمانهاي خدماتي اجازه دهيد وجه قبوض را تا سقف معيني بصورت خودكار از حسابتان برداشت نمايند. البته شما اين امكان را داريد تا قبل از برداشت وجه، آن را تاييد يا رد كنيد.

پرداخت اجاره ماهانه :
مستاجر مي تواند اجازه برداشت مبلغ اجاره ماهانه از حساب خود را به بانك خود صادر نمايد. به اين ترتيب مالك هر ماه از بانك خود مي خواهد كه مبلغ اجاره را از حساب مستاجر كه نزد بانك ديگري است، برداشت و به حساب خود واريز نمايد.

پرداخت اقساط خريد كالا

پرداخت اقساط وام و تسهيلات بانكي
با استفاده از "واريز مستقيم" و "برداشت مستقيم"، تمامي دريافتها و پرداختهاي خود را مي توانيد با يك حساب بانكي در يك بانك انجام دهيد. بنابراين ديگر نياز به حسابهاي متعدد در بانكهاي مختلف نخواهيد داشت.

3 - خدمات 24 ساعته "پايا"

سامانه پاياپاي الكترونيكي به گونه اي طراحي شده كه قادر است شبانه روز و در تمامي روزها از بانكها دستور پرداخت دريافت نمايد. اين ويژگي به بانك ها امكان مي دهد تا بتوانند اين خدمت را از طريق اينترنت، تلفن همراه و نظاير آن به مشتريان ارائه نمايد.

- چنانچه حواله صادر شده در "پايا" طي روز و ساعت كار بانكها صادر شود، همان روز به حساب مقصد واريز خواهد شد .
- چنانچه حواله صادر شده در "پايا" در روز تعطيل و يا خارج از ساعت كار بانكها صادر شود، روز كاري بعد به حساب مقصد واريز خواهد شد.

به اين ترتيب با عملياتي شدن "پايا" نقش "ساتنا" بطور خلاصه به ترتيب زير خواهد بود:

مركز تسويه ريالي بين بانك هاي كشور
انجام حواله هاي بين بانكي فوري و مهم
لزوم ذكر " شناسه حساب بانكي – شبا" در دستورات ارسالي به "پايا" :

به منظور اطمينان بانك حواله دهنده به صحت شماره حساب مقصد، لازم است متقاضي حواله شناسه بانكي – شباي حساب مقصد را به بانك حواله دهنده اعلام كند.
ساتنا سامانه الكترونيكي تسويه ناخالص آني است كه پردازش و تسويه تراكنش هاي بين بانكي و دستور پرداختهاي فوري را به صورت انفرادي انجام مي دهد كه در دو حوزه مشتري به مشتري و بانك به بانك قابل اجرا مي باشد
به زباني ساده ساتنا نوعي سرويس الكترونيكي است كه به واسطه آن مشتريان مي توانند نسبت به انتقال وجوه خود بين بانك هاي مختلف اقدام نمليند به عنوان مثال اگر مشتري بخواهد وجوه خود را از حساب قرض الحسنه پس انداز خود نزد بانك قرض الحسنه مهر ايران به حسابي ديگر نزد ساير بانكها ( به عنوان مثال نزد بانك ملي ) واريز نمايد مي تواند از اين سرويس استفاده نمايد .
ساتنا را مي توان جايگزين مناسب و كاملي براي چك هاي رمزدار بين بانكي و ابزارهاي سنتي نظير حواله هاي بانكي دانست به نحوي كه مي تواند در كاهش حجم ايران چك و اسكناس كه به منظور انتقال بين بانكي استفاده مي شود موثر باشد

نكاتي در خصوص سامانه ساتنا :
دستور پرداخت مشتريان حداكثر تا پايان روز كاري زمان صدور توسط مشتري پردازش و به بانك مقصد ارسال مي گردد مي گردد
با توجه به متمركز بودن كليه حساب هاي اين بانك مشتريان مي توانند در هريك از شعب اين بانك نسبت به صدور دستور پرداخت ساتنا اقدام نمايند
 
مزاياي استفاده از سامانه ساتنا:
- امكان انجام معاملات بين بانكي با حداقل زمان ممكن
- ايجاد دسترسي امن جهت ارسال مبادلات بين بانكي
- ايجاد زمينه لازم جهت اشاعه تجارت الكترونيك در كشور
- عدم نياز به حمل و نقل پول و چك توسط مشتريان
- رفع خطرات ناشي از جابجايي پول و صدور چك نظير سرقت و مفقودي چك
- امكان ارائه خدمات بهتر به مشتريان
- بالا رفتن توانايي بانك ها در مديريت منابع مالي در اختيار خود مديريت نقدينگي

مشتريان محترم در هنگام حضور در شعبه بمنظور صدور دستور ساتنا مي بايست نمونه فرم زير را تكميل و به شعبه تحويل دهند :
 
 • هيچ سايتي به جز درگاه اينترنتي بانك‌ها ، مجاز به دريافت اطلاعات محرمانه كارت نيست.
 • در صورت اتصال به درگاه اينترنتي بانك‌ها، از اصلي بودن آن اطمينان حاصل شود و در صورت مشكوك بودن، از طريق مراجعه به سايت رسمي بانك مركزي (www.cbi.ir) نسبت به احراز هويت درگاه مورد استفاده اطمينان حاصل شود.
 • هنگام استفاده از خدمات اينترنتي بانك‌ها و مؤسسات مالي يا خريدهاي اينترنتي،‌ از ذخيره‌كردن نام كاربري و رمز عبور در رايانه خودداري شود.
 • هنگام استفاده از درگاه اينترنتي بانك‌ها، درصفحه ورود اطلاعات كاربري و رمز عبور، از اعتبار و امنيت آن در قسمت آدرس، از درج عبارت https در ابتداي نشاني سايت، اطمينان حاصل شود (حرف S به معني اين است كه امكان شنود اطلاعات مبادله شده بين دستگاه مشتري و درگاه بانك وجود ندارد).
 • پس از اتمام انجام عمليات بانكي، حتماً از درگاه اينترنتي بانك مورد نظر خود خارج شده (Log out) و سپس نسبت به بستن پنجره وبگاه اقدام گردد.
 • در صورت بروز هرگونه اختلال حين فرآيند پرداخت اينترنتي كه منجر به نمايش صفحه خطا روي مرورگر شده، پنجره مرورگر بسته و مجدداً تلاش شود. به اين ترتيب امكان برگشت به صفحه قبل از طريق Back حذف مي‌شود.
 • توصيه اكيد مي‌شود به هنگام ورود اطلاعات در درگاه پرداخت اينترنتي بانك به جاي استفاده از صفحه كليد و تايپ اطلاعات صرفاً از صفحه كليد مجازي كه در تمامي اين درگاها تعبيه شده است استفاده گردد.
 • از عدم نصب Key logger هاي سخت افزاري و نرم افزاري بر روي رايانه‌اي كه ثبت اطلاعات حساب بانكي از طريق آن صورت مي‌گيرد، اطمينان حاصل گردد.
 • از پاسخ گويي به ايميل و پيامكي كه حتي به ظاهر از سوي بانك ارسال گرديده و از شما مشخصات و جزييات كارت بانكي را درخواست مي‌نمايد، جداً اجتناب شود. بسياري از ارئه دهندگان خدمات پست‌الكترونيكي داراي گزينه‌اي براي اعلام ايميل‌هاي مشكوك هستند نظير (Report Spam) در صورت دريافت ايميلي با چنين مضموني توصيه مي‌شود از گزينه مزبور جهت مسدود نمودن فرستنده استفاده شود.
 • قوياً توصيه مي‌شود از مكان‌هاي عمومي ارائه دهنده خدمات اينترنتي مثل كافي‌نت‌ها، مراكز اينترنت، دانشگاه‌ها و ساير محل‌هاي نامطمئن ، براي استفاده از خدمات بانكي اينترنتي استفاده نشود. ممكن است در رايانه‌هاي اين گونه مراكز سخت‌افزار و نرم‌افزارهاي خاصي براي سرقت نام كاربري و رمز عبور نصب شده باشد.
 • هنگام استفاده از اتصالات بي‌سيم ( Wireless) امكان خطر شنود اطلاعات افزايش مي‌يابد. تنها زماني از اتصالات بي سيم استفاده گردد كه كاملا از امنيت ارتباط اينترنتي حصول اطمينان شده باشد.
 • قبل از اتصال به اينترنت بانك يا بانكداري همراه، از صحت عملكرد ضد ويروس و ديواره آتش نصب شده بر روي سيستم و به‌روز بودن آن اطمينان حاصل گردد.
 • حتي المقدور از مرورگرهايي كه از طريق URL ، به درگاه پرداخت متصل مي‌شوند مانند( Fire Fox) استفاده شود.
 • حتي‌الامكان از توكن و رمز عبور يك‌بار مصرف ( OTP) جهت اتصال به درگاه اينترنتي بانك‌ها استفاده گردد.
 • از آنجا كه كاربراني (مشتريان) كه به سيستم‌ها و سامانه‌هاي بانك دسترسي دارند، مسئول انتخاب كلمه عبور مناسب و محافظت از آن هستند. لذا به جهت ارتقاء امنيت كلمه عبورهاي انتخاب شده پيشنهاد مي شود اين گزارش را مطالعه فرماييد.
 • جهت افزايش امنيت عمليات خريد اينترنتي اكيداً توصيه مي‌گردد كه تا حد ممكن اينگونه عمليات از طريق تارنماهايي كه «نماد اعتماد الكترونيكي» دريافت نموده‌اند صورت پذيرد.
 • در استفاده از خدمات پرداخت سيار و بانكداري همراه مي‌بايست تنظيمات تلفن همراه يا هر دستگاه قابل حمل ديگري در حالتي قرار گيرد كه هنگام روشن شدن، كاربر ملزم به وارد نمودن رمز عبور بوده و از تنظيم نمودن آن‌ها در حالتي كه بصورت خودكار با حساب بانكي ارتباط برقرار كند، جداً خودداري گردد.

تاریخ به روز رسانی:
1397/05/07
تعداد بازدید:
2871321
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 80)

ارسال نظرات
نام
پست الکترونیک
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
اطلاعات مرتبط
 
Powered by DorsaPortal