سامانه پاياپاي الكترونيكي ( پايا ) Automatic Clearing House (ACH)

مشتري گرامي
با استفاده از "سامانه پاياپاي الكترونيكي" مي توانيد پول را از حساب خود به حسابي در بانك ديگر بصورت الكترونيكي حواله كنيد.
بطور معمول اين كار با استفاده از "چك هاي رمزدار" يا "ايران چك" انجام مي شود كه مستلزم حمل فيزيكي آنها به بانك مقصد است در اين روش نه تنها هزينه تردد بين بانكهاي مبداو مقصد به شما تحميل مي شود بلكه با اتلاف وقت، خطر گم شدن، سرقت و نظاير آن نيز مواجه هستيد.
بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران با پياده سازي "سامانه پاياپاي الكترونيكي" امكان حواله الكترونيكي پول از حسابي در يك بانك به حسابي در بانك ديگر (بين بانكي) را فراهم كرده است.

امكانات و توانايي هاي سامانه پاياپاي الكترونيكي (پايا)

1- واريز مستقيم (Direct Credit)
واريز مستقيم همان حواله الكترونيكي پول بصورت "بين بانكي" است كه توسط بانك حواله دهنده صادر مي شود. با استفاده از اين توانايي مي توان وجه را از حسابي در يك بانك به حسابي در بانك ديگر حواله كرد. همچنين مي توان يك مبلغ عمده را به چندين مبلغ جزء تقسيم و به حسابهاي مختلف در چندين بانك حواله كرد.

موارد استفاده از اين خدمت :

پرداخت حقوق و مستمري كاركنان يك سازمان
بطور معمول سازمان پرداخت كننده حقوق با صدور چك از بانك خود مي خواهد جمع مبلغ حقوق و دستمزد كاركنان را از حساب سازمان برداشت و به حساب آنها نزد همان بانك واريز كند. با "واريز مستقيم" سازمان پرداخت كننده حقوق مي تواند از بانك خود بخواهد جمع مبلغ حقوق و دستمزد را از حساب سازمان برداشت و به حساب هاي بانكي كاركنان در بانكهاي مختلف حواله كند.
 
 
پرداخت سود سهام و اوراق بهادار
با استفاده از "وارير مستقيم" جهت پرداخت سود سهام، الزام افتتاح حساب توسط سهامدار در بانك پرداخت كننده سود از بين خواهد رفت. بسياري از شركتها، موسسات و سازمانها براي انجام امور روزمره تجاري، پرداختهاي بسياري را در طول روز (عمدتاً از طريق چك) به طرفهاي خود انجام مي دهند. با استفاده از "وارير مستقيم"، اين شركت ها ديگر نياز به صدور تعداد زيادي چك نخواهند داشت.
 
 
2 - برداشت مستقيم (Direct Debit)
اين خدمت به مشتري امكان مي دهد كه از حساب مشتري ديگر در بانك ديگر برداشت وجه كند. البته اين كار مستلزم توافق قبلي طرفين و اجازه مشتري پرداخت كننده به برداشت از حساب وي است.

موارد استفاده از اين خدمت :

پرداخت قبوض آب، برق، گاز، .... :
شما مي توانيد به سازمان آب و فاضلاب، شركت توانير، شركت گازو ديگر سازمانهاي خدماتي اجازه دهيد وجه قبوض را تا سقف معيني بصورت خودكار از حسابتان برداشت نمايند. البته شما اين امكان را داريد تا قبل از برداشت وجه، آن را تاييد يا رد كنيد.

پرداخت اجاره ماهانه :
مستاجر مي تواند اجازه برداشت مبلغ اجاره ماهانه از حساب خود را به بانك خود صادر نمايد. به اين ترتيب مالك هر ماه از بانك خود مي خواهد كه مبلغ اجاره را از حساب مستاجر كه نزد بانك ديگري است، برداشت و به حساب خود واريز نمايد.

پرداخت اقساط خريد كالا

پرداخت اقساط وام و تسهيلات بانكي
با استفاده از "واريز مستقيم" و "برداشت مستقيم"، تمامي دريافتها و پرداختهاي خود را مي توانيد با يك حساب بانكي در يك بانك انجام دهيد. بنابراين ديگر نياز به حسابهاي متعدد در بانكهاي مختلف نخواهيد داشت.

3 - خدمات 24 ساعته "پايا"

سامانه پاياپاي الكترونيكي به گونه اي طراحي شده كه قادر است شبانه روز و در تمامي روزها از بانكها دستور پرداخت دريافت نمايد. اين ويژگي به بانك ها امكان مي دهد تا بتوانند اين خدمت را از طريق اينترنت، تلفن همراه و نظاير آن به مشتريان ارائه نمايد.

- چنانچه حواله صادر شده در "پايا" طي روز و ساعت كار بانكها صادر شود، همان روز به حساب مقصد واريز خواهد شد .
- چنانچه حواله صادر شده در "پايا" در روز تعطيل و يا خارج از ساعت كار بانكها صادر شود، روز كاري بعد به حساب مقصد واريز خواهد شد.

به اين ترتيب با عملياتي شدن "پايا" نقش "ساتنا" بطور خلاصه به ترتيب زير خواهد بود:

مركز تسويه ريالي بين بانك هاي كشور
انجام حواله هاي بين بانكي فوري و مهم
لزوم ذكر " شناسه حساب بانكي – شبا" در دستورات ارسالي به "پايا" :

به منظور اطمينان بانك حواله دهنده به صحت شماره حساب مقصد، لازم است متقاضي حواله شناسه بانكي – شباي حساب مقصد را به بانك حواله دهنده اعلام كند.

تاریخ به روز رسانی:
1396/07/24
تعداد بازدید:
27112
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 5)

ارسال نظرات
نام
پست الکترونیک
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
اطلاعات مرتبط
 
Powered by DorsaPortal